Гірчиця ціла — ідеальна спеція до м'ясних рулетів, ковбасних виробів, страв із риби, птиці, свинини та телятини. А мариновані огірки завдяки насінню гірчиці стають особливо хрусткими й ароматними. Додавайте насіння гірчиці в суміші для овочевих, грибних, рибних і м'ясних маринадів, це додасть їм пікантності й особливого витонченого аромату.
Опис гірчиці
Гірчиця є універсальною хрещатою рослиною, яка належить до родини Brassica так само, як броколі та капуста. Насіння гірчиці білого уроженця помірного клімату Європи та було серед перших сільськогосподарських культур у регіоні.
Кілька тисяч років тому гірчицю досить широко культивували в Північній Африці, Азії та Європі. Її не вважали багатопрофільним урожаєм у Північній Америці на протягнення десятиліть. Але згодом і донині білу гірчицю вирощують у 20 країнах у всьому світі — у країнах ЄС, Непалі, Канаді, Україні та Індії.
Гірчиця біла або іноді називають жовтою, має м'якший смак, зазвичай використовується в підготовці знаменитої американської пасти — жовтої гірчиці.
Інші назви: гірчиця жовта.
Харчова цінність і калорійність білої гірчиці
Біла гірчиця має цілу гаму корисних компонентів через різні їстівні частини рослини. Насіння білої гірчиці є багатим джерелом мінералів, як-от кальцій, магній, фосфор і калій.
Поряд із цим, це добрим джерелом харчових фолата, вітаміну А, C і K, а також фолієвої кислоти.
Користь та застосування гірчиці
- Гірчиця проти раку. Насіння гірчиці білого містить щедрої кількості здорових фітонутрієнтів, які називаються глюкозінолатів, вони можуть виявитися корисними проти різних видів раку, як-от: рак сечового міхура, рак товстої кишки та раку шийки матки. Різні дослідження показали, що антиракові компоненти в складі насіння (глюкосінолати), здатні інжирувати ріст ракових клітин і навіть захистити від утворення злоякісних клітин. Хіміопрофілактичні властивості гірчиці допомагають у відновленні рівня глутатіону та стимулюють індукцію апоптозу, водночас не зачіпаючи нормальні здорові клітини.
- Насіння гірчиці під час псоріазу. Крошкове насіння білої гірчиці має ефективні властивості проти псоріазу, який є хронічним запальним аутоімунним захворюванням. Науковими дослідженнями підтверджено її ефективність у лікуванні запалення й ушкодження, пов'язані з псоріазом. За даними вчених, лікування насінням жовтої гірчиці стимулює діяльність ферментів, як-от супероксиддисмутаза, глутатіонпероксидази та каталази, які розвивають захисну та загоювальну дію у разі такого захворювання.
- Гірчиця проти дерматиту. Насіння здатне терапевтично полегшити лікування дерматиту. Дослідження припустили, що вживання білої гірчиці допомагають у позбавлення симптом, пов'язаних із контактним дерматитом, як-от загоєння тканин, зниження запалення й опухлості.
- Гірчиця корисна для серця. Гірчична олія з насіння білої гірчиці є найкращим вибором, коли справа доходить до вибору рослинної олії. Дослідження, проведені для оцінки наслідків гірчичної олії для пацієнтів із підозрою на гострий інфаркт міокарда або інфаркт, показали позитивні результати щодо зниження темпів серцевої аритмії, зниження розширення шлуночок і біль у грудях, пов'язаний із розладом. Серцево-захисні властивості гірчичної олії, приписують завдяки наявності Омега-3 жирних кислот, серед інших корисних компонентів.
- Гірчиця під час лікування кашлю. Насіння оцінене як терапевтичний засіб під час лікування застуди. Це чудово протинабряковий і відхаркувальний засіб, який допомагає в очищенні слизу в дихальних шляхах. В Аюрведі, насіння гірчиці вважаються їжею з теплої тенденції та цінуються своїми цілющими властивостями, заспокоюючи вата та капха. Виявлення ефекту в лікуванні хронічного бронхіту. Під час астматичного нападу, втирання суміші гірчичної олії та невеликої кількості камфори сприяє легкому диханню.
- У разі болів і спазмів. Гірчиця має лікувальні властивості, які мають знеболювальну дію, сприяє полегшенню до паралічу кінцівок, ревматизму та інших м'язових болів.
- Користь гірчиці для печінки. Насіння гірчиці має захисні блювотні властивості, які чинять опір з ефектом отрути на організм. Відвар зроблений із насінням гірчиці допомагає в очищенні тіла, особливо в отруєнні, викликаному наркотичним і надмірним споживанням алкоголю.
- Жовта гірчиця для лікування шкіри. Антибактеріальні властивості рослини виявилися ефективними в лікуванні уражень, викликаних зайвістю. Місцеве застосування пасти з насіння гірчиці на чисту шкіру допомагає заспокоїти симптоми, пов'язані з цим захворюванням.
- Гірчиця для лікування волосся. Слугує чудовим помічником у красі. Насіння цієї рослини сприяє росту волосся. Насіння гірчиці смажене в кунжутній олії або кокосовій олії збагачують колір шкіри, а також є ефективним компонентом у лікуванні акне.
- Гірчиця у разі діабету. Гірчиця чудово підходить для діабетиків. Дослідження показали, що антиокислювальна дія насіння гірчиці допомагає в нейтралізації наслідків кисню вільних молекул і захищає від пошкоджень, викликаних окисним стресом у хворих на цукровий діабет. Результати також акцентують на тому, що насіння й паста з насіння допомагають у зниженні рівня глікозильованого білка та глюкози в сироватці крові. Це допомагає у зниженні перекисного окислення ліпідів і стимулює метаболізм глюкози.
- Гірчиця для зниження рівня холестерину. Дослідження показали, що хрестові рослини, як-от гірчиця, мають дивовижну здатність зв'язувати жовчні кислоти в травному тракті, які спрощують виділення цих кислот з організму. Жовчні кислоти, зазвичай, складаються з холестерину, отже, в кінцевому підсумку процес скріплення допомагає в зниженні рівнів холестерину тіла.
- Застосування гірчиці під час менопаузи. Є цінним компонентом для жінок під час фази менопаузи. Магній разом із кальцієм у насінні запобігає втраті кісткової тканини, пов'язаної з менопаузою. Це допомагає в латку низького вмісту магнію в кістках. Може допомогти знизити ризик розвитку остеопорозу в жінок у менопаузі.
Корисні властивості білої гірчиці
Унікальні та корисні властивості білої гірчиці здатні зменшити біль від м'язових хвороб, допомогти під час лікування псоріазу, зайвих захворювань, контактного дерматиту та респіраторних захворювань.
З попередніх часів різні частини гірчиці, як було доведено, корисні в лікуванні раку, діабету та детоксикації організму. Гірчиця біла надає терапевтичний вплив на нерви та допомагає підтримувати серцево-судинну систему в чудовому стані.
Також насіння білої гірчиці сприяє оздоровленню шкіри та волосся, знижує рівень холестерину та чудовий компонент для жінок у період менопаузи.
Гірчиця біла в кулінарії
Біла гірчиця глобально використовується як ароматизатор і кулінарний консервант. Сушені насіння жовтої гірчиці дають гарний смак під час додавання як приправи в салати, майонез і соуси.
Гірчиця використовується для виготовлення приправ, як-от масса, приправ для барбекю, для риби та інші. Цілісне насіння надає гарного аромату соленням і закруткам. Вони слугують, як рослинна олія, для смаження або приготування.
Сухе насіння білої гірчиці рекомендовано зберігати в прохолодному темному місці в герметичному контейнері впродовж року.
Рецепти з жовтою гірчицею
Запечена медово-гірчична курка
Інгредієнти:
- 2 кг курячих грудки
- 50 г жовтої гірчиці
- 3 ст.л. меду
- 3 ч. л. оливкової олії
- сіль і свіжомелений чорний перець
- 1 луковица
- 2 зубчики часнику
- 5 г сушеного розмарина
Приготування:
- Розігріти духовку до 300 градусів.
- У миску віночком змішати жовту гірчицю, мед та оливкову олію.
- На оливковій олії обсмажити нарізаний цибуля та часник. Викласти на деко.
- Кожну курячу грудку обмокати в приготованій суміші з олії, меду та гірчиці, додати сіль і перець до смаку. Викласти поверх лука та часнику.
- Залишу суміш вилити зверху на грудки та посипати розмарином.
- Запікати приблизно 20 хвилин, подавати з вареним рисом або овочами приготованих на грилі.
Брюссельська капуста в гірчичному соусі
Інгредієнти:
- 10-12 шт. брюсельської капусти
- 30 г вершкового масла
- 1 ч. л. білої гірчиці
- 1 год.л. чорної гірчиці
- 2 ст.л. меду
Приготування:
- За допомогою ножа зробити надріз стебла кожної брюсельської капусти.
- Проварити приблизно 10 хвилин, після чого промити холодною водою.
- Змішати гірчицю та мед, додати капусту, викласти в сотейник.
- Тушкувати на вершковій олії приблизно 3-5 хвилин, постійно помішуючи.
- Ціна: 4,50 ₴