Фенхель за зовнішнім виглядом дуже схожий на кріп, але більш гребінець і заввишки досягає 2 м.
Інші назви фенхелю: «Foeniculum vulgare Mill», аптечний кріп, солодкий кріп, волосський кріп.
Опис фенхелю
Фенхель аптечний — багаторічна, пряно-кусова, лікарська та овочева рослина родини селерейних, обробляється в однорічній або дворічній культурі. Місця походження — Середземномор'я, Південна Європа, Мала Азія. Стародавні грецькі, індійці, караї та китайці високо цінували фенхель як прянощі та лікарський засіб. У природних умовах росте в Криму та на Ккавказі.
Листя фенхелю має багаторазово розсіяну форму та перисту структуру. Жовті квітки утворюють парасольки. Зовні фенхель схожий на луговий кмин. Плоди фенхелю — двосім'янки, що мають довгасту овальну форму, завдовжки до 8 мм.
Вирощують фенхель на городах і в полях, висаджуючи насіння. Його культивують багато країн: Америка, Китай, Індія, країни колишнього СНД. Добре підходить на рясно підібраних, не дуже вологих ґрунтах із вмістом вапняку, у добре освітлених місцях. Збирають парасольки, які після просушування за температури не нижчої 35 °C, перемелюють на порошок.
Хімічний склад фенхелю
Надземна частина фенхелю багата на аскорбінову кислоту, каротин, рутин, мінеральні солі.
У плодах фенхелю міститься 9-12% жирної олії, 2-6% ефірної олії, а також білки та цукор. Запах фенхелю дають анетол, що містяться в ньому, і фенгоном.
Корисні властивості фенхелю
- Плоди фенхелю визнані офіційною медициною у 25 країнах.
- Для лікарських цілей використовують плоди фенхелю, зібрані у фазі повного дозрівання.
- Плоди фенхелю використовують у народній і традиційній медицині для поліпшення травлення, зокрема для приготування "прикрапної води", що застосовується в дитячій практиці.
- Плоди використовуються також як сечогінний та регулювальний засіб.
- Плоди фенхелю підвищують лактацію в матерів-годувальниць.
- Входять до складу проносного, жовчогінного, грудного та заспокійливого зборів.
- Ефірна олія фенхелю, що отримується перегіном плодів із водяною парою, входить до складу лакричної еліксиру, що застосовується від кашлю, слугує для отримання анетолу, з плодів отримують препарат анетин.
- Фенхель застосовується для лікування хвороб очей — катаракти, а також у разі захворювання вушної порожнини.
Застосування фенхелю
У фенхелю пряний, солодкий запах, схожий на аромат анісу. Смак — солодкувато-гострий. Плоди фенхелю використовують для приготування ароматизованої води, сиропів і лікарських чаїв. Також із фенхелю виробляють ефірну олію.
У побуті використовують усю рослину: плоди, листя, стебла, основи чорниць листя, коріння, причому зелень зрізають двічі-тричі за сезон
Як пряність фенхель використовується під час приготування лікерів, солодких страв: печива, пудингів, різних пирогів. Гарний фенхель у рибі, соусах, супах, компотах, у квашній капусти, консервованих огірках. Свіжі пагони та листя рослини покращують смак маринадів. Соуси з фенхелю підходять для свинини, холодної риби.
Дуже популярний фенхель у традиційних кухнях Індокітая, Франції та Італії.
Фенхель для лактації
Енциклопедіянська серія про збільшення молока в мам-годувальниць за допомогою диво-рослини — Фенхеля.
«Тот, хто бачить фенхель і не збирає його, - не людина, а диявол...»
Старе англійська прислів'я
Грудне молоко — це справжній еліксир здоров'я для малюка. Його унікальний склад на сьогодні не вдалося відтворити жодної лабораторії виробників дитячих сумішей. Молоко кожної матусі — унікально за своїм складом і забезпечує індивідуальні потреби саме вашої дитини. Годування грудьми дарує відчуття близькості та щастя обом. Грудне вигодовування також має чималі переваги перед штучним годуванням не тільки для малюка, але й для здоров'я жінки. Тому так важливо зберегти грудне молоко і, за потреби, примножити — збільшити лактацію.
Зверніть увагу! Дані статистики доводять, що до повноцінної лактації здатні 97% жінок.
Плоди фенхелю для лактації. Дослідження.
Одним із доступних «мамінних помічників» є фенхель, відвар насіння якого здавна застосовується для збільшення кількості молока та входить до складу багатьох найвідоміших засобів для ефективної лактації. Він абсолютно нешкідливий і майже не змінює смак молока. Природно, що такі «помічники» завжди перебувають під пильною увагою фахівців, які досліджують їхні корисні властивості та ефективність застосування. Не є винятком і фенхель.
Наприклад, у опублікованому 2000 року дослідженні «Принцепи та практика фітотерапії» зазначено, що внутрішньожовмісне введення ефірної олії плодів фенхелю козам збільшувало кількість виробленого молока та утримання жиру в молоці 1. Також доведено, що насіння лактувальних мишей, яким плоди фенхелю додали в корм, поїдали їх у більшій кількості, що дає змогу стверджувати, про екскреції компонентів плодів у молоко 2.
Журнал Міжнародної Асоціації консультантів з лактації «Journal of Human Lactation» 2000 року випустив дані дослідження, у якому повідомляли, що групі матерів-годувальниць із 5 осіб у перші 5 днів не давали жодних добавок, потім — у наступні 10 днів — додали до раціону по 15 мл 5% настою фенхелю. Водночас їхній раціон і довкілля були постійними впродовж усього періоду дослідження. Об'єм молока збільшився впродовж 10 денного періоду та знизився впродовж 3-5 діб після припинення приймання препарату 3.
Фахівці Московського Центру Планування сім'ї та Репродукції (ЦПСІР) досліджує дві групи мам, що годують. Перша група вживала чай BIO-чай HiPP Natal, до складу якого входить фенхель, другій групі не було рекомендовано жодних спеціальних напоїв. У результаті було доведено, що в першої групи мамок частота грудного вигодовування підвищилася в 3,5 раза.
Однак, не обов'язково вживати дорогі засоби для підвищення лактації, пропоновані виробниками таких напоїв. Досить знати, як приготувати чай із фенхелем для лактації в домашніх умовах.
Рецепти напоїв для лактації з плодами фенхелю
1. Чай із фенхелем для лактації «Класичний»
Інгредієнти:
- Насіння фенхелю — 1 ст. ложка
- Вода — 200 мл
Насіння фенхелю треба настояти в склянці окропу приблизно дві години. Приймати краще до їди приблизно по 2 столові ложки. Як смакову домішку можна використовувати мед або цукор, якщо немає у малюка алергії, на ці компоненти.
2. «Фенхель у сатанному соусі»
Інгредієнти:
- Насіння фенхелю — 1 ст. ложка
- Сметана — 1 стакан
Змішати інгредієнти та поставити тужитися в духову шафу приблизно на одну годину. Вживати краще на ніч і в теплому вигляді.
3. Коктейль для лактації з фенхелем
Інгредієнти:
- Насіння фенхелю – 20 г
- Насіння пажитника 20 г
- Семена укропа – 20 г
- Вода — 200 г
Все насіння треба добре подрібнити та залити склянкою окропу. Настоювати краще в термосі упродовж 2-3 годин. Розбавити настій теплою водою в пропорції 1:3 і пити склянкою за 15-30 хвилин до годування.
4. Чай із фенхелем для лактації з молоком
Інгредієнти:
- Насіння фенхелю — 2 ст. ложки
- Молоко — 1 склянка
Подрібнене насіння змішати з теплим молоком, можна заправити щіпкою солі та мускатного горіха.Настояти, процідити та вживати перед сніданком. До речі, молоко можна замінити кефіром — вийде смачний пряний кисломолочний напій.
Увага:
- Протипоказаний фенхель вагітним жінкам, оскільки анетол, що міститься в ньому, збільшує матковий тонус!
- У разі тривалого зберігання насіння фенхелю стає сірого кольору.
- Одними з найякісніших, найсолодших і ароматних вважаються насіння фенхелю з індійського штату Уттар Прадеш.
- Зберігати насіння фенхелю обов'язково потрібно в герметичному порцеляновому чи скляному посуді та категорично в сухому та темному місці.
Фенхель — «у світі цікавого»:
- Насіння фенхелю зазначене в єгипетських папірусах 1600 г до н. е., як збуджувальні засіб. У Давній Греції його додали як афродизіаку в любовні знапи. У Середньовічній Європіданнями, що фенхель здатний «побудити старця до кохання».
- У деяких країнах пучки фенхелю розташовували над входом у житло для того, щоб уникнути сочка.
- Змії дуже люблять тертися про стебла цієї рослини. Є легенда, що вони це роблять для того, щоб нібито поліпшити свій зір.
- У ресторанах Індії наприкінці трапези подають насіння фенхелю в цукрі як освіжувач дихання.
Список літератури:
- Mills S., Bone K. Principles and practice of phytotherapy. Edinburgh, Churchill
- Livingstone, 2000.
- Shukla H.S., Upadhyay P.D., Tripathi S.C. Insect repellent properties of essential
- oils of Foeniculum vulgare, Pimpinella anisum and anethole. Pesticides, 1989.
- Айерс. Використання альтернативних методів лікування підтримання годування грудьми. «J Hum Lact» 2000.
- Джексон П. Додаткові й альтернативні методи збільшення пропонування грудного молока матерів-годувальниць у відділенні інтенсивної терапії. «J Hum Lact», 2010.
- Николів P.,chen. [Дослідження про вплив Foeniculum звичайного, Anisum звичайного, глоду oxyacanthus на лактацію]. Изв. Meditsinskite Inst Bulg/София отд. Biol Meditsinski науки. 1951.
- Савальєва Л. Ф. Фенхель — волоський кріп/ Здоров'я та екологія. - 2007. - № 7.
- Сокольський І. А. Селдерей і фенхель/ Наука та життя. - 2006. - No. 6.
- Фенхель — кандидат на грядку/ред. Дрихо А. В. '' Пряно-ароматичні рослини. - 2007. - № 5
- Безтужева А. А. Аромасла, фенхель/Perfect Lady. - 2007. - № 2.
Основні | |
---|---|
Виробник | Жасмин |
Країна виробник | Україна |
Тип спецій | Фенхель |
- Ціна: 5,50 ₴