Опис Куркуми
Куркума — це багаторічна однопоздовжня трав'яниста рослина родини імбирних. За зовнішнім виглядом схожа на очерет. Висота стебла куркуми в межах 60...95 см. Листя вздовж стебла чергувані, прості, овальні, дворядні. Корневще жовтувато-сіре, округле в діаметрі до 5 см, з кільцеподібними рубцями від листя. Наземна частина рослини з'являється з верхівкової бруньки кореневища. Від кореневища в землю поширюються численні ниткоподібні корені з жовтими полуницями на кінцях. Надземна рослина складається з 3-4 довгастих черетків. Квітонос завдовжки приблизно 35 см, усадлений густо зеленими прилисниками, які вгорі світліші. Квітки трубчасті, розвиваються в пазухах середньої частини квітоноса. Форма квіток трилопатева, з неправильним відгином. Квітка жовта, її губа широка. Ось саме клубні-корні та цінуються як пряність.
Історія Куркуми
Понад 2,5 тисяч років куркума відома як пряність. Спочатку її використовували на півострова Індостан, на початку нашої ери, завдяки арабським купцям, які постійно хотіли чимось здивувати Європу та на цьому заробити, вона потрапляє до Древої Греції, де вона отримує назву жовтий імбир Мере. Вже через 400 років після цього куркума потрапляє до Китаю, де незворушні китайськінтариси вирощують найкращі торгові сорти куркуми, на світовому ринку навіть зараз куркума рідкість, тому ціна її висока.
У країнах Європи, де як основні прянощі використовують ваніль і гвоздика, спочатку куркума не отримала широкого поширення. За винятком Англії, де куркума традиційно служить приправою до багатьох страв, полюбили та гідно оцінили її й у США. У середні століття куркума в країнах Західної Європи більше відома під назвою "terra merita", дослівний переклад "достійна земля". Іноді її називали "індійським шафраном". Але шафран — це інша пряність. Згодом вона дістає нинішню назву — куркума, а ось в Азії її, як і раніше, називають "зарчава". Одна з відомих у кулінарії назвай куркуми — "турмерик".
Зараз куркума це екзотична пряність. Її характерна особливість — це насиченість її квіток яскраво-жовтим кольором із благородним жовтогарячим відтінком. Навіть крихітна щіпка куркуми миттєво забарвлює рідини. Плями від куркуми дуже стійкі та звичайними засобами довго не змиваються.
Склад куркуми
Куркума містить крохмаль, ефірну олію, барвник куркумін (який розчинний у спирті та жирах і не розчинний у воді), цілу низку сесквітерпенів — складних ефірних сполук типу: цингігенерена, сабінена, борнеола, що мають лікувальні властивості.
Рослина містить крохмаль, дуже ароматна ефірна олія (1,5-5%) і барвник куркумін (0,6%, розчинний у жирах і спирті, нерозчинний у воді), а також профелланд, цинеген (2,5%), борнеол, сабінен, р-куркумін.
Вирощування куркуми
Зростає куркума в районах, де переважає субтропічний клімат, зазвичай, на гірських плато заввишки понад 2000 м над рівнем моря. Оптимальна температура для вирощування куркуми 25...30 градусів. Дуже світлолюбна рослина, але любить прямі сонячні промені. Уповільнює ріст у разі браку світла. За низьких температур рослина починає цвіти набагато пізніше від нормативних термінів. Дуже любить вологу, тому поливати її необхідно регулярно, але обов'язково має бути дренаж. У листопаді рослина викидає листя й у поливі не потребує, водночас температура його вмісту зменшується до 7 градусів. Кожні два тижні необхідно підгодовувати мінеральними добривами. Щорічно рослина необхідно навесні пересаджувати у свіжий ґрунт. Розминають через поділ кореневища. За десять місяців життя рослини коріння-полуни куркуми вже можна викопувати та готувати як пряність. Процес приготування куркуми-пряності досить складний. Коріння відварюють, висушують, очищають від шкірки, додають барвники, щоб вони прийняли жовтогарячий колір. Для вживання в їжу їх перетирають до порошкуватого стану. Готове пофарбоване коріння дуже тверде, блищать на сонці, тонуть у воді їх успішно продаються як сувеніри.
Застосування куркуми
Застосування куркуми в кулінарії
Смак порошку куркуми приємний, чути злегка уловний запах, що схожий на імбир. Смак його злегка пекучий, але за помірного дозування. Рекомендується його додавати до страв у дуже малих кількостях. Наприклад, для прихильників плову на 1 кг рису досить порції куркуми на кінчику ножа. Водночас вносять її за кілька хвилин до готовності рису, коли вода вже википіла, а, можливо, і перед закладкою рису, або закладають у готовий зірвалок (м'ясо тушковане з овочами). Кожен кулінар на Сході має свій особливий рецепт приготування плову і всі вони гарні по-своєму, але необхідно пам'ятати, що куркума чудово поєднується з будь-якими прянощами та стравами.
Очевидно, що найбільше куркума поширена в Сході та в Азії, де її широко використовують як прянощі, харчовий барвник і лікувальний засіб. Жодна рисова страва в цих частинах світу не обходиться без куркуми. Знамениті плоскі Середньої Азії, Азербайджана неможливо приготувати без цієї приправи. Приведумо тільки деякі назви — "янгілік палів" (зобільство), "зарчування палів" (куркумовий), "й палові" (свядний), "майз палів" (плів по-бухарськи) ці плови прославилися завдяки застосуванню в них куркуми.
Не тільки на Сході, але й у Західній Європі куркума знайшла своє застосування. В Англії, наприклад, це традиційна добавка до всіх м'ясних і яєчних страв, а також до соусів. У багатьох європейських країнах її застосовують як золотисто-жовтий барвник у кондитерському виробництві, а також для фарбування маринадів, сирів, олій, лікерів, муштарів і гірчиці. Однією з особливостей цієї приправи є те, що вона надає продуктам свіжості та збільшує термін їх придатності. Знамениті французькі омлети та яйця вкруту приправлені куркумою, тут же готують чудові світлі соуси, овочеві салати та супи з її добавкою.
Куркума (турмерик) є не дуже стійким барвником. Тому, якщо ви забруднили турмериком дошку, стіл або рушник, не засмучайтеся. Досить помістити ці предмети під сонячні промені, і вони досить швидко зникнуть. Саме тому кулінари рекомендують зберігати порошок куркуми якнайдалі від прямих сонячних променів.
Селекціонери вивели понад 40 різновидів куркуми, тільки три з яких використовуються в кулінарії.
Корисні властивості куркуми
Куркума сприяє виробленню шлункового соку та жовчі, тому неабияк підвищує апетит. У традиційній медицині її використовують як засіб у разі хвороб нирок, печінки, підшлункової залози та жовчного міхура. Куркума регулює кількість холестерину в крові. Її приймають зазвичай на ніч із молоком, какао, медом, олією. За допомогою куркуми зміцнюють волосся втираючи його разом з оливковою або сандаловою олією на голову. У разі шкірних захворювань, ран, порізів, саден їх просто присипають куркумою, загоєння відбувається на очах.
Куркума — чудовий засіб для догляду та освітлення шкіри
Внимание! Всім жінкам і деяким чоловікам! Пропонуємо кілька рецептів завдяки, яким ви можете стати щасливим володарем чистої, красивої та ніжної шкіри.
Рецепт — маска для обличчя. Чайну ложку куркуми змішати зі 100 мл молока, нанести отриману суміш на обличчя на 30 хвилин. Змити теплою водою. Замість молока можна використовувати лимонний сік (або сік лайма).
Рецепт — крем проти прищів і вугрів. Чайну ложку куркуми змішати з олією кокосового горіха або кунжуту, можна також використовувати олію жожоба. Змастити проблемні місця та витримати 20 хвилин, а краще залишити на ніч. Замість олії можна використовувати сандаловий порошок, який змішати з невеликою кількістю води.
Рецепт — освітлення шкіри. Замочити на ніч у кип'ятінній воді 6-7 зерен мигдалю, вранці розтерти до однорідної маси додати чайну ложку куркуми, перемішати до отримання маси світло-жовтогарячого кольору. Акуратно втирати в шкіру обличчя, масажуючи його. Витримати не менш ніж годину або залишити на ніч. Змити теплою водою. Повторювати щодня.
Внимание! Куркума надасть шкірі світлішого відтінку тільки за регулярного застосування. Як і практично всі косметичні засоби куркуму від одного разу результату не дасть. Зробіть хоча б кілька процедур і Ви оціните її дію. Ефект буде приголомшливим!
Рецепт — освітлення шкіри для внутрішнього споживання. Замочити в чашці кип'яченого молока кілька зерен мигдалю. Вранці додати чайну ложку куркуми, ложку меду, перемішати. Приймати щодня натщесерце.
Куркума — ідеальний засіб для схуднення!
Вченими вірогідно встановлено, що куркума сприяє прискоренню обміну речовин, саме тому калорії, які потрапляють в організм, витрачаються інтенсивніше, а людина водночас незмінно худне. А також наявність у куркумі особливого ферменту — поліфенолу, який перешкоджає появі жирових клітин чималою мірою сприяє схудненню.
Ось простий рецепт для схуднення, розроблений нашими вітчизняними дієтологами. Заварити чорний міцний чай, три з верхом столових ложки на 0,5 л окропу. Додати прянощі в строго певній послідовності: корицю на кінчику ножа, 3 паренки імбиру, столову ложку куркуми, ложку меду. Остудити до кімнатної температури. Додати в суміш 400 мл кефіру, нежирного. Напій готовий. Приймати його краще замість вечері. Але тут немає спільного погляду, деякі вважають, що лікувальні властивості куркуми краще проявляються в організмі в ранкові години.
А нижче надаємо рецепт, який має велику популярність у США.
Рецепт для схуднення від американських дієтологів. Склад суміші: 4..5 ст.кладинок чорного чаю; 2...3 скибочки імбиру; 0,5 ч. ніжки кардамону; 3 палички кориці; 0,5 літра кефіру або йогурту; 0,5 чашки мигдалевого молока (можна й без нього); повну столову ложку з верхом куркуми; 300 мл води; чайна ложка меду. Приготування. Закип'ятити воду, зняти з вогню. Додати імбир, кардамон, чай, корицю, куркуму, мед. Остудити та додати кефір і мигдальне молоко. Вживати двічі на день замість сніданку та вечері. Через два тижні ефект приголомшливий, -12 кг, без шкоди для здоров'я й особливого катування організму, тому він має таку популярність серед американських дівчат і жінок, які мріють потрапити в Голлівуд.
Основні | |
---|---|
Виробник | Любисток |
Країна виробник | Україна |
Тип спецій | Куркума |
- Ціна: 6,50 ₴